English
 
   

Prof. Dr. Orhan Öztürk Hakkında

Orhan Öztürk Tarsus Amerikan Koleji ve İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. ABD'de psikiyatri ve psikanalitik psikoterapi eğitimi gördü. 1964 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalından 1993 yılında emekli oldu.

Orhan Bey bir lider idi. Türkiye Psikiyatri Derneği'nin kurucu başkanı olmuştur. Türk Psikiyatri Dergisi'nin kurucu yayın yönetmenliğini yapmıştır. Editörlüğünü Aylin Uluşahin ile paylaştığı 'Mavi Kitap' çok uzun süredir Türkçe'de güvenilir bir kaynak olarak kullanılıyor. Türkiye Sinir ve Ruh Sağlığı Derneği'nin başkanlığını yürütmüştür.

Orhan Bey bir öğretmen idi. Türk Psikiyatri Dergisinin geçmiş ve mevcut yayın yönetmeni de dahil Dergiye emek vermiş pek çok kişi Orhan Bey'den psikiyatriyi, makale okuma ve değerlendirmeyi ve dergiciliği öğrenmiştir.

Orhan Öztürk'ü kendi ağzından, öğrencilerinden Sağman Kayatekin ile bir kaç ay önce yaptığı söyleşi ile tanıyabilirsiniz. Söyleşinin tamamını buradan Ayrıca öne çıkan noktaları Derginin Kış sayısında bulabileceksiniz.

Taziye defteri için tıklayınız.

Seres Yazılım